Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Okulda Kıyafet Ayrımcılığına Hayır ! ( Yazan : Seheryeli )

Seheryeli
    Seheryeli
    ADMIN
    ADMIN

mesajlar mesajlar : 20179

Doğum tarihi : 01/04/65

yen Okulda Kıyafet Ayrımcılığına Hayır ! ( Yazan : Seheryeli )

Mesaj  Seheryeli 09.12.12 23:33

Okulda Kıyafet  Ayrımcılığına  Hayır ! ( Yazan : Seheryeli ) 73052495633780476232105

Okulda Kıyafet Ayrımcılığına Hayır !

Hem Avrupa hemde ülkemizdeki egitim sistemini iyi taniyan bir egitimci gözüyle olaya bakmak istiyorum.
    Öncelikle okullarda serbest kiyafet yönetmeligi girisimine kesinlikle karsi oldugumu beyan etmek isterim.
    Sebeplerine gelince;
    Avrupa ülkelerindeki zengin fakir arasindaki ucurum bizim ülkemizde oldugu gibi degil. Öyle oldugu halde ve yaklasik her aile cocugunu gönlünce giydirebilme imkanina sahip olsa bile yine de ortaya olumsuz sonuclar yaratan farkliliklar cikiyor.
    Cocuklar okula giderken giyecekleri kiyafetler konusunda birbirleriyle yarisiyorlar. Birisi digerine göre iyi giyinmis ise yada daha iyi bir markadan giyinmis ise digeri kendini asagida hissediyor ve gün boyu derslerine konsantre olmasi gerekirken beyninde bu tür sorunlarla bogusuyor.
    Cocuk istiyorki digerlerinden asagida olmasin ve bu direkt olarak ailelere dolayisiyla egitimciye yansiyor. Cocuklarda bir takim psikolojik sorunlar doguruyor. Sabah kaltiginda okul hazirligi esnasinda okul cantasindaki eksiklikleri tamamlama yerine kiyafetindeki eksiklikleri tamamlamaya calisiyor.
    Okul icerisinde kiyafetlerinden dolayi dislanmalar ve gruplasmalar meydana geliyor. Her sabah okuluna gittiginde göz ucuyla arkadaslarinin nasil giyindigini süzüyor önce.
    Gelelim ülkemize. Ülkemizdeki gelir düzeyi ve aileler arasindaki ekonomik durum cok daha büyük farkliliklar iceriyor. Yukarida söz ettigim gibi, cocuklarda kiyafetlerden dolayi ortaya cikacak olan rahatsizlik zamanlar bir takim kisilik bozukluklarina neden olacak ve direkt olarak basarilarini olumsuz yönde etkileyecektir.
    Ekonomik durumu cok kötü fakat cok zeki ögrencilerim vardi. Fakat onlar okulda esit kiyindikleri icin bu fark göze carpmiyor ve basarilari olumsuz etkilenmiyordu. Aksi takdirde bu cocuklar kaybedilmis olacak. Zaten zor ekonomik kosullar altinda yasamaya calisan ailelerin de bu durum karsisinda psikolojileri olumsuz yönde etkilenecektir.
    Merak ediyorum ; okullardaki serbest kiyafet yönetmeligi denen seyin bir tek faydasini bana söyliyebilecek olan varmi? Ben her iki durumu da yasadigim icin biliyorum ki sadece zarari var.
    Hedef zaten sorunlarla bogusan milletimizin üzerine bir tanesini daha yüklemek ki millet bunlarla ugrasmaktan kötü yönetilen ülkeden hesap sormaya vakit ayiramasin.
    Umarim millet olarak bu yanlisa DUR! Denilebilir.
    Saygilarimla

Seheryeli

Forum Saati 27.04.24 21:04