Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğitim , İnsanın Doğduğu Anda Başlar ( Yazan : Seheryeli 24.11.2012)

Seheryeli
    Seheryeli
    ADMIN
    ADMIN

mesajlar mesajlar : 20179

Doğum tarihi : 01/04/65

yen Eğitim , İnsanın Doğduğu Anda Başlar ( Yazan : Seheryeli 24.11.2012)

Mesaj  Seheryeli 23.11.12 13:30

Eğitim , İnsanın Doğduğu Anda Başlar ( Yazan : Seheryeli 24.11.2012) Egitimw

EĞİTİM, İNSANIN DOĞDUĞU ANDA BAŞLAR
    ( Yazan : Seheryeli 24.11.2012)

Eğitim bir ülkenin geleceğini belirleyen en önemli unsurdur. Bir ülke nasıl bir nesil yetiştirmek arzusunda ise,dolayısıyle ülke geleceğinin nasıl şekillenmesini istiyorsa , o nesillere şekil vermekle yükümlü olan eğitimcilerini ona göre belirlemek mecbiriyetindedir.
    Fakat ,önce ülkenin en önde gelen beyin takımlarının, yöneticilerinin vatanına ve milletine yürekten bağlı, kültürel değerlerine saygılı, dünya eğitim seviyesi düzeyinde eğitimli, sadece yaşadığı ülkeyi değil dünyayı iyi okuyabilen şahsiyetlerden oluşmasi gerekir. Çünkü eğitim sistemini ve bu sistemin gidişatını onlar belirlemektedirler.

Hal böyle olunca eğitim kurumu da ona göre şekillenecektir.

Eğitime zamanında gerekli önemi verememiş olan ülkemiz , örgün eğitimin yanı sıra, yaygın eğitime de yukarıda belirttiğim kriterler ölşüsünde önem vermek zorundadır.
    Eğitimcilerini ona göre seçip, kontrol mekanizmalarını da ona göre oluştururken yaygın eğitim de gözden kaçırılmamalıdır.
    Örgün eğitim dogrultusunda yaygın eğitime de önem veren toplumlarda öğretmelerin yükleri hafiflemekte , eğitimin yanında öğretime daha fazla zaman ayırma imkanları doğmaktadır.
    Bu da daha kaliteli nesilllerin yetişmesine imkan vermektedir.

Kısacası , bir ülkede örgün eğitim kurumlarında verilen eğitim ile yaygın eğitim çelişmemelidir.

Cünkü ,egitim bence insanin doğduğu anda başlar.

Ülkemizde, eğitim unsurunun ve eğitimcilerin ne anlama geldiğinin daha iyi idrak edilebilmesini ve eğitimcilerin ona göre belirlenmesini arzu ediyor ,tüm öğretmenlerimizin (meslektaşlarımın) günlerini kutluyorum.

Saygılarımla.

24.11.2012 Seheryeli.

Forum Saati 12.05.24 19:07