Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Allah'in adaleti hakkinda iki küçük hikaye

Seheryeli
Seheryeli
ADMIN
ADMIN

mesajlar mesajlar : 20179

Doğum tarihi : 01/04/65
Kayıt tarihi : 05/12/08

yen Allah'in adaleti hakkinda iki küçük hikaye

Mesaj  Seheryeli 03.10.13 12:47

Allah'in adaleti hakkinda iki küçük hikaye

Allah'in adaleti hakkinda iki küçük hikaye Y9xf

Mumsema Çocuklar sokakta bir araya gelmiş cevizlerini paylaşmaya çalışıyorlar ama kavga etmeden paylaşmayı beceremiyorlarmış. Nasrettin Hocayı görünce ondan yardım istemişler.
Hoca Efendi! Biz anlaşamadık bize bu cevizleri paylaştırır mısın demişler. Nasrettin Hoca da çocuklara sormuş.
Allah taksimi mi? istersiniz kul taksimi mi? Çocuklar daha adaletli olur diye hep bir ağızdan Allah taksimi demişler. Nasrettin Hoca da cevizleri paylaştırmaya başlamış. Kimi çocuğa bir ceviz vermiş, kimisine beş ceviz vermiş, kimisine on ceviz vermiş, kimisine de hiç vermemiş. Bu taksimi görünce çocuklar şaşırmışlar
"Bu ne biçim paylaştırma Hoca demişler. Nasrettin Hoca da görmüyor musunuz Hüseyin Ağa’nın 20 ineği var, Abdurrahman Efendi’nin beş tane var, Bekir Efendi’nin bir tane, Şemsettin Efendinin hiç yok. Eğer kul taksimi isteseydiniz hepinize eşit paylaştıracaktım" demiş.


Allah'in adaleti hakkinda iki küçük hikaye Pfc6

Adamın biri dere kenarında dua ediyor, Allah’ım bana adaletini göster diyormuş. Allah, adama, çalının arkasına saklan sana adaletimi göstereyim demiş. Adam da çalının arkasına saklanmış beklemeye başlamış. Bir süre sonra zengin bir adam sırtında altın dolu bir heybeyle dere kenarına su içmeye gelmiş, heybeyi ağacın dalına asmış ve orada unutup yoluna devam etmiş. Daha sonra dereye su içmeye gelen bir başka genç adam, ağaç dalında altın dolu heybeyi görmüş ve alıp gitmiş. Daha sonra dereye su içmeye yaşlı bir adam gelmiş. Dereden su içerken heybesini unutan zengin adam geri dönmüş ve yaşlı ihtiyarı nehrin kenarında görmüş ve yaşlı adama heybemi ver demiş. Yaşlı adam heybe falan görmedim dese de zengin adam inanmamış. Yaşlı adamı döverek öldürmüş.
Allahın adaletini görmek için çalı kenarında bütün bunları izleyen adam "Bu ne biçim adalet Allah’ım" demiş. Zengin adamın parasını hak etmediği halde ikinci adam aldı götürdü. Zengin adam, parayı almadığı halde yaşlı adamı öldürdü."
Allah der ki:" Birinci zengin adamın babası ile yaşlı adam birlikte oyun ederek parayı alan ikinci genç adamın mallarını almışlardı. Heybedeki para o adamın hakkıydı o yüzden aldı gitti. Yaşlı adam da yaptığı haksızlığı canı ile ödedi. Benim adaletimin yüceliğinden şüphe etme, sabırlı ol! "-----------------------
Allah'in adaleti hakkinda iki küçük hikaye 3010

Allah'in adaleti hakkinda iki küçük hikaye Seher10

"Deme bana Kayı, Oğuz, İlhanlı,
Türküm; Bu ad her ünvandan üstündür
Yoktur Azer, Kırgız, Özbek, Kazanlı,
Türk Milleti bir bölünmez bütündür"

Ziya Gökâlp
    Forum Saati 25.09.21 2:43